از شروع به تنهایی تا رسیدن به یک تیم ۲۵ نفری

حسن ايزدي برگزيده روايت کرونا در فضاي مجازي در بخش سايت ها وشبکه هاي اجتماعي در دوازدهمين جشنواره رسانه هاي ديجيتال است.

_خودتان را معرفی کنید؟

من حسن ایزدی مهر، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر  رشته ریاضی کاربردی هستم.

-محصولی که تولید کردید یا خدمتی که ارائه می کنید چیست؟

محصول ما سایتی است که در اون ریاضی رو به زبان ساده آموزش میدیم و در اون به ارائه خدمات آموزشی تخصصی ریاضی مانند آموزش، آزمون آنلاین، نمونه سوالات، کتاب و جزوات ریاضی و ... می‌پردازیم.

ایده اولیه از کجا شکل گرفت؟

ایده اولیه از دوران دانشجویی کارشناسی من شکل گرفت. من در اون دوران با علاقه ای که به ریاضی داشتم، همیشه دنبال سایتی می گشتم که بتونم مطالب ریاضی رو یاد بگیرم. اکثر منابع ما در اون زمان به زبان انگلیسی بود. در دوران تحصیل در هر فرصتی به مرکز کامپیوتر دانشکده میرفتم و دنبال سایت های ریاضی بودم. تا این که دیدم سهم سایت های فارسی در رشته ریاضی خیلی کم و ناچیز هست و تصمیم گرفتم که خودم یه حرکتی در این زمینه داشته باشم.

ابتدا با کمک و راهنمایی دوست خوبم آقای زمان رضایی که همینجا صمیمانه از او تشکر می‌کنم، وبلاگ ستارگان ریاضی 83 رو آماده کردم و کم کم تصمیمم برای ادامه بیشتر شد و وبلاگ رو به سایت ارتقا دادیم.

_سرمایه کار را چطور فراهم کردید؟

به دلیل این که من در اون دوران دانشجو بودم و درآمدی هم نداشتم با وبلاگ های رایگان استفاده کردم. بعد هم چون سرمایه ای نداشتم، بخشی از درآمد شخصی خودم رو هزینه کردم تا بتوانم سایت رو راه اندازی کنم. چون به این کار علاقه داشتم، از هزینه های جانبی خودم کم می کردم تا بتونم این سایت رو فعال نگه دارم. برای همین سرعت پیشرفت سایت بسیار کم بود و آن طور که انتظار داشتم نبود. 

_تیمتان چند نفر است؟ وچطور شکل‌دادید؟

رفته رفته که دوستان دانشگاهی من، تلاش و پشتکار من رو برای پیشبرد سایت و ارتقا فعالیت ها می دیدند، به من ملحق شدند. حتی از شهر های مختلف اساتید و معلم های عزیز زیادی درخواست همکاری می دهند که کم کم تیم ما تشکیل شد. اوایل فقط در حوزه دانشگاهی فعالیت می کردیم که با اضافه شدن این دوستان، تیم ما اکنون از ابتدایی تا کارشناسی ارشد و دکتری ، خدمات آموزشی ارائه می دهد. به لطف خدا تیم ما حدود ۲۵ نفر شده است.

 

-چه چالش‌هایی در مسیر تولید محصول یا خدمت داشتید؟

تولید محتوای تخصصی بزرگترین چالش ماست. تولید محتوای ریاضی بسیار حساس است. از یک سو مطالب ریاضی دشوار است و باید شخص متخصصی که به مطالب اشراف دارد، آنها را آماده کند و از طرفی هدف ما ارائه این مطالب به زبان ساده و قابل فهم برای دانش‌آموزان و دانشجویان باشد.

 و لذا تهیه مطالب تخصصی ریاضی آن هم در این سطح، بسیار پر هزینه و زمان بر خواهد بود.

-با جایزه بیست میلیونی که دریافت می‌کنید از جشنواره چیکار می‌کنید؟

 این جایزه را به منظور ارتقاء فعالیت های سایت و تهیه مطالب و محتوای مناسب هزینه خواهیم کرد تا بتوانیم به هدف اصلی خود که ارائه بزرگترین سایت ریاضی در کشور است، برسیم.

_برای توسعه محصول برنامه ای دارید یا نه؟

بله، با توجه به هدفی که برای این سایت در نظر گرفته شده، برنامه ریزی هایی دقیق‌تری شده است و با توجه به فعالیت همکاران در پایه های مختلف تحصیلی و با توجه به منابع درآمدی که پیش بینی شده است، انشالله در تمامی پایه ها با قدرت بیشتری پیش خواهیم رفت و تلاش خود را برای رسیدن به این هدف ادامه خواهیم داد.

-مشکلات کسب وکاری در حوزه صنایع خلاق چیه؟ وچه باید بکنیم؟

مشکلات بیشتر به عدم اعتماد صاحبان سرمایه به صنایع خلاق مرتبط می‌شود. چون فعالیت های خلاقانه، معمولا نمونه مشابهی در فضای کسب و کار ندارند، با مشکلات جذب سرمایه زیادی روبرو می‌شوند. این مشکلات بعلاوه مشکلات موجود در کسب کار، باعث کندی پیشرفت این گونه فعالیت ها می‌شود.

 

 

۱۴۰۰/۰۸/۱۷ ۲۱:۱۷